Історія кафедри фізичного виховання
Факультету біотехнології та екологічного контролю
З метою всебічного сприяння розвитку особистості, в університеті функціонує кафедра фізичного виховання, діяльність якої спрямована на зміцнення здоров’я, гармонійний розвиток форм і функцій організму людини, його фізичних здібностей і якостей, на формування і вдосконалення рухових навиків і умінь, необхідних в повсякденній і професійній діяльності відповідно до вимог суспільства і майбутнього фаху.
Фізичне виховання в Україні має потужні історичні корені. Свою історію нинішня кафедра фізичного виховання розпочала у 1930 році на базі відділення військової підготовки. Першим завідувачем кафедри став А.І. Прудкий, який у 1937 р. був репросований органами НКВД.
На його плечі було покладено становлення кафедри, як структурного підрозділу університету, підбір перших кадрів та створення спортивної бази.
Під керівництвом завідувача кафедрою А.І. Прудкого на кафедрі була зосереджена велика кількість провідних спортсменів, тренерів, організаторів, учених і методистів. Вже перший склад кафедри здійснював велику навчальну та спортивно-масову роботу серед студентів. Кафедра проводила навчальні заняття з дисципліни і готувала молодший офіцерський склад запасу, а також великою популярністю користувалися серед студентів спортивні секції з фехтування, плавання, шахів, лижного спорту, баскетболу, волейболу, футболу, легкої атлетики, мотоспорту, кульової стрільби, гімнастики та акробатики, академічної греблі, боротьби.
Цей період був початком розквіту футбольної збірної команди інституту, яка вперше стала чемпіоном м. Києва, ще у довоєнні роки. На початку 1940 р. волейбольній команді КТІХП було присвоєно звання команди майстрів. Футбольна команда інституту цього ж року стала переможцем першості вузів Київської області.
За 1930–1941 рр. на кафедрі було підготовлено понад 2000 значкістів ГТО і спортсменів-розр
У повоєнні роки кафедру очолювали фахівці своєї справи: О.О. Чертов (1944–1945 рр.), В.М. Ільін (1945–1953 рр.), Г.Є. Люстін (1953-1956 рр.), С.А. Ковтурман (1956-1963 рр.), які протягом свого керівництва продовжили відроджувати та примножувати традиції, які були започатковані з моменту існування кафедри.
У той час на кафедрі успішно працювали учасники Великої Вітчизняної війни. Це старші викладачі кафедри: М.С. Гольдштейн, В.І. Рибаков, С.І. Ліоппа, С.Ф. Барабаш, Т.С. Соколова, яка пережила блокаду у Ленінграді, та доцент О.П. Кульчицький, який брав участь не лише у війні з Німеччиною, а і з Японією.
Цей склад кафедри підготував видатних спортсменів того часу: В.С. Яценко (механічний факультет, 1951 р.) – чемпіон ВУЗІВ м. Києва з плавання, А.М. Василенко (механічний факультет, 1951 р.) – чемпіонка м. Києва з вітрильного спорту, А.С. Тупкало (технологічний факультет, 1951, 1952 роки) – чемпіон з акробатики ВУЗІВ м. Києва та України, С. Кушнір (економічний факультет. 1951, 1952, 1953 роки) – чемпіон України з академічного веслування, В.Г. Ярмілко (технологічний факультет, 1954 р.) – чемпіон ВУЗІВ м. Києва з фехтування на рапірах, Л. Ворона (технологічний факультет, 1955 р.) – чемпіон м. Києва у групових вправах (трійки) з акробатики, М.І. Мовчиков (технологічний факультет, 1956 р.) – чемпіон першості ВУЗІВ м. Києва з спортивної гімнастики, М.Я. Тімофеєв (механічний факультет, 1959 р.) – чемпіон м. Києва з мотоциклетного спорту.
У 50-ті роки команда інституту з мотокросу була чемпіоном серед вузів м. Києва (у складі її виступав студент механічного факультету, згодом доктор технічних наук, професор, проректор з учбової роботи, зав. кафедрою МАХВ В.О. Аністратенко).
У післявоєнні роки було збудовано і введено у дію спортивний табір «Буревісник», який був збудований силами студентів та співробітників університету. Табір було забезпечено необхідним спортивним інвентарем, спортивними майданчиками. Студенти та викладачі університету у три зміни відпочивали у таборі, брали участь у спортивних змаганнях між загонами та іншими спортивними таборами.
У період з 1945 по 1967 рр. на кафедрі було підготовлено 4862 значкистів ГТО, 4315 спортсменів розрядників, 693 громадських інструкторів, 812 суддів по спорту.
Особливо треба відзначити період розквіту кафедри під керівництвом доцента О.П. Кульчицького, який керував з 1964 по 1983 рр.. Він значно розширив та укомплектував її висококваліфіков
На цей час на кафедрі на штатній посаді працюють 19 викладачів, серед них: доцентів – 4, старших викладачів – 6, викладачів – 9.
Також кафедра проводила наукову та методичну роботу. Колективом викладачів кафедри підготовлено та надруковано 21 методичну розробку та 25 наукових праць.
Керівництво навчальним процесом здійснювали досвідчені викладачі, які безпосередньо приймали участь у формуванні післявоєнної кафедри. До складу кафедри входили досвідчені викладачі та спортсмени: В.А. Воронкова майстер спорту міжнародного класу з волейболу, Н.Г. Климова заслужений майстер спорту, чемпіонка світу та Олімпійських ігор з баскетболу, Н.П. Карпюк – майстер спорту, суддя всесоюзної категорії, учасник суддівської колегії XXII Олімпійських Ігор з легкої атлетики.
У цей час в університеті були введені нові структури управління фізичною культурою та спортом. Було створено Раду з питань фізичної культури і спорту, у якій працювали декани всіх факультетів, представники громадських організацій на чолі з професором В.О. Аністратенко; впроваджено громадські посади заступників деканів з фізичного виховання та спорту, які займали ведучі викладачі кафедри. Це дало можливість більш чітко та організовано вести процес фізичного виховання та стимулювати спортивно-масову роботу на факультетах, проводити Спартакіаду з сімнадцяти видів спорту. Це були масові, видовищні змагання з нагородженням переможців та деканів факультетів цінними подарунками.
Викладачами кафедри було підготовлено 57 кандидатів у майстри спорту.
Велика оздоровча робота проводилась серед професорсько-вик
З 1983 по 1986 рр. кафедрою завідував заслужений майстер спорту міжнародного класу з волейболу, чемпіон світу та олімпійських ігор Ю.М. Поярков.
З 1986 по 1993 рр. кафедрою завідував канд. пед. наук, доцент, майстер спорту міжнародного класу з водного поло Й.Ф. Зємцов .
Він доукомплектував кафедру висококваліфіков
З питань удосконалення навчального процесу та впливу фізичної культури на здоров’я та працездатність студентів, викладачі кафедри підготовили й опублікували близько 60 методичних розробок, понад 100 наукових праць та захистили 3 кандидатських дисертації (І.Г. Соколова – кандидат біологічних наук, І.Ф. Земцов – кандидат педагогічних наук, І.Г. Скибицький – кандидат педагогічних наук).
В центрі уваги колективу кафедри – забезпечення навчально-виховн
З цією метою були створені секції з 22 видів спорту для студентів та 6 для викладачів.
За ініціативою та безпосередньою участю викладачів кафедри в усіх студентських гуртожитках створено кімнати «Здоров’я», які були обладнані на той час сучасними тренажерами і забезпечені необхідною методичною літературою, працювали клуби за інтересами (шахово-шашковий
З цього часу починається нова ера в здобутті спортивних досягнень.
Так, збірна команда інституту з футболу, якою керував Ю.О. Шевченко та С.А. Богачик була неодноразовим призером та найсильнішою командою м. Києва серед студентських команд.
У період з 1980 по 1990 роки жіноча збірна команда з волейболу (тренери – доцент І.Г. Соколова, старший викладач кафедри Т.Б. Плаксієнко) регулярно займали призові місця у першості ВУЗІв м. Києва і входила у четвірку (з 12) кращих студентських команд України. В цей же період чоловіча збірна УДУХТ з волейболу (тренер – старший викладач кафедри Г.А. Русаковський) систематично займала призові місця серед студентських команд м. Києва.
Збірна команда з водного поло (тренер – завідувач кафедри, доцент Й.Ф. Земцов) була кращою командою серед студентів України, двічі (в 1989 та в 1991 р.) здобула звання чемпіонів Спартакіади Мінвузу України.
У 1992 р. збірна команда УДУХТ з хокею на траві займає ІІ місце в Україні серед вузів.
З 1993 по 2002 рр., кафедрою завідував канд. пед. наук, доцент, майстер спорту з велосипедного спорту А.А. Македон.
Співробітниками кафедри були розроблені та постійно оновлювалися методичні вказівки до самостійних занять студентів, а саме видано 35 видань по підготовці до занять з фізичного виховання та з методів реабілітації здоров’я.
В цей період на базі університету був побудований і обладнаний тренажерний зал для занять зі студентами, які мають послаблене здоров’я, для яких доцентами кафедри фізичного виховання І.Г. Соколовою, О.М. Аксьоновою та завідувачем кафедри доцентом А.А. Македоном було розроблено нову спеціальну оздоровчо-реабіл
При тренажерному залі створено реабілітаційний центр, у якому студенти та співробітники могли отримувати кваліфіковані консультації щодо здорового способу життя, дієтичного харчування та реабілітації здоров’я за допомогою лікувальних фізичних вправ, самомасажу та прийомів тібетської медицини.
За сприянням ректорату університету та зусиллями кафедри новий 1999-2000 навчальний рік розпочинається в новому спортивному комплексі, в якому функціонували: спеціалізований ігровий зал для гри у міні-футбол, спеціалізований ігровий зал для гри у баскетбол та волейбол й інших видів спорту. Всі ігрові зали були оснащені всім необхідним обладнанням, що створювало чудові умови для спортивно-навчал
Спільно з спортклубом під керівництвом А.Р. Озерова кафедра вела серед студентів і викладачів спортивно-масову та фізкультурно-озд
Збірні команди університету з різних видів спорту продовжують приймати участь у змаганнях та першостях м. Києва. Так, у 1994 р. збірна команда УДУХТ з міні-футболу стала чемпіоном м. Києва серед вузів, а у 1997 р. – ІІ місце серед вузів м. Києва.
З 2002 по 2012 рр. кафедрою завідував доцент О.В. Довгич, який значно розширив кафедру молодими висококваліфіков
За його ініціативою був доукомплектовани
Також на кафедрі проводилась наукова та методична робота. Постійно оновлювалися методичні вказівки та методичне забезпечення кафедри.
В навчальному процесі кафедра фізичного виховання почала проводити заняття в рамках кредитно-модульн
При підтримці завідувача колектив кафедри продовжує підтримувати та примножувати раніше здобуті спортивні традиції.
Для створення позитивного іміджу Університету особлива увага приділяється збірним командам з ігрових видів спорту, а саме: баскетболу, волейболу, чоловічому та жіночому футболу.
Вже у 2004 р., збірна жіноча команда НУХТ з баскетболу бере участь у Першій лізі Чемпіонату України і входила до 10-ки кращих команд Чемпіонату і найсильніша команда в м. Києві серед студентської молоді, якою керував доцент В.В. Ков’янов.
Збірна чоловіча команда з баскетболу бере участь у Першості Чемпіонату м. Києва серед ВНЗ, де в 2005 р. виборола І місце. А також команда приймає участь у Студентській профспілковій асоціації міста Києва.
Окрім вищезгаданих команд, збірна жіноча команда НУХТ з волейболу брала участь у Першій лізі Чемпіонату України, збірна чоловіча бере активну участь у Спортивних іграх міста Києва серед ВНЗ. Збірна команда університету з плавання була срібним призером Універсіади м. Києва.
При підтримці керівництва Університету особлива увага приділяється футбольним командам, які в недалекому майбутньому виправдали надії та сподівання. Так, вже у 2008 році студенти НУХТ стали переможцями VIII чемпіонату України з міні-футболу, отримавши перемогу чемпіонату України збірна команда НУХТ отримала можливість приймати участь у 5-му європейському чемпіонаті з футзалу серед університетів. Змагання проходили під егідою EUSA (Європейська асоціація університетськог
Не менш відомі заслуги збірної жіночої команди з футболу, яка неодноразовий переможець Всеукраїнської Універсіади, учасниця Чемпіонатів Європи серед студентських команд. До складу збірної молодіжної команди України запрошені гравці збірної команди НУХТ.
З 2012 р. і по теперішній час кафедру очолює кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент І.С. Павлюк. На кафедрі продовжується робота по удосконаленню навчального процесу, навчально-методи
Колектив кафедри підтримує і примножує традиції в усіх галузях її діяльності і маючи високий науково-педагогі
Сьогоднішній спортивний курс кафедри фізичного виховання декілька відрізняється від минулого напряму. Створюючи позитивний імідж Університету, колектив кафедри взяв стратегічний напрямок – це пошук та запрошення до співпраці викладачів та тренерів високої кваліфікації з належною спеціалізацією. Велика увага приділяється підбору талановитих та амбіційних молодих кадрів.
На кафедрі фізичного виховання здійснюється викладання навчальних дисциплін «Фізична культура і спорт» та «Фізичне виховання» на 1-му та 2-му курсі, а також проводяться навчально-тренув
Кожен рік кафедра проводить Спартакіаду Університету серед студентів з шахів, шашок, настільного тенісу, плавання, міні-футболу, баскетболу, волейболу, проводиться турнір на “Кубок Ректора” з міні-футболу.
Нині на кафедрі фізичного виховання працює 19 висококваліфіков
Кафедра фізичного виховання проявляє себе як чудовий організатор спортивних міських та студентських змагань, за що викладачі кафедри були відмічені почесними відзнаками державної адміністрації м. Києва. Кафедра співпрацює з багатьма федераціями та вишами м. Києва та України.
Досягнення університету це результат самовідданої праці всіх поколінь його педагогів і науковців, а також керівників університету. Кожний студент і випускник університету усвідомлює свою велику причетність до загальної справи, до іміджу свого навчального закладу, його традицій та до розбудови незалежної України.
Кафедра пишається своїми випускниками, які досягли високих результатів в спортивному житті. З гордістю можна відмітити спортсменів, як О.Б. Терьошина – заслужений майстер спорту, чемпіонка світу та Олімпійських ігор з академічного веслування, Н. Осколок – заслужений майстер спорту, чемпіон країни та студентських ігор зі стрибків у висоту, В. Ардеріхін – майстер спорту, абсолютний чемпіон України з фехтування, К. Шурова, Л. Іваніченко, Т. Іщенко – майстри спорту, чемпіони VІ студентської спартакіади України з фехтування, В. Хлуз, О. Шовковський, В. Ващук, С. Федоров («Динамо» Київ), В. Поліщук, Д. Коренсов (СКА Київ), В. Сирота («Дніпро» Дніпропетровськ)
Випускником механічного факультету УДУХТ був також народний депутат Верховної Ради України, президент професійної ліги з футболу України – Г. Суркіс.
Усі ці спортивні досягнення були результатом професійного, фанатично відданого труда викладацького складу кафедри.